З найдавніших часів християнської доби Київської держави образ Богородиці згадується як найславніший і найшанованіший. Українці складали молитви на славу Пресвятої Діви Марії - матері Ісуса Христа, вшановували під час свят. Найкращі іконописці прагнули відтворити Богоматір, передати символічне уособлення в її образі повноти й щедрості земного буття, душевне світло, мудрість, тайну з`яви нового життя, любов до ближнього.
   «Іконопис через образ Богородиці» такою була тема чергового заняття на «Літературно-краєзнавчому» факультеті Університету третього віку, яке 20 жовтня 2016року в приміщенні Здолбунівської централізованої системи публічно-шкільних бібліотек провів Здолбунівський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) спільно зі Здолбунівською ЦСПШБ.
      На захід була запрошена провідний науковий працівник з питань релігієзнавства відділу етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею Людмила Яківна Шахматова.
          Людмила Яківна розповіла, як на початку 70-х років почалося формування колекції краєзнавчого музею. Як реставратори зі Львова, Києва і Луцька відновлювали пошкоджені ікони та повертали їх з небуття. Представила слухачам Університету ілюстрації ікон, які виставлялись чи представлені в експозиціях Рівненського обласного краєзнавчого музею. Розповіла історичні факти та легенди пов`язані з народженням Богородиці та її земним життям. 
        Привернула увагу присутніх до однієї з найстаріших ікон Пресвятої Богородиці «Одигітрії-Дорогобузької», яка була написана у XІІІ ст. Цю ікону виявив у 60-тих роках минулого століття український мистецтвознавець Павло Жолтовський у напівзруйнованій церкві Успіння Пресвятої Богородиці в селі Дорогобуж на Рівненщині. Після реставраційних робіт ікону було передано до Рівненського обласного музею, де вона знаходиться по сьогоднішній день.
    Пані Людмила розповіла про найпоширеніші образи Пресвятої Богородиці Володимирської, Почаївської та Холмської та розповіла їх характерні ознаки та іконографічні типи зображення цих ікон, а також надала для огляду ікони Богородиці зображені у стилі Оранта, Одигітрія та Єлеуса.
         Бібліотекарі Здолбунівської ЦПСШБ доповнили Людмилу Яківну представивши виставку «Іконопис через образ Богородиці», в якій були використані матеріали з фонду бібліотеки. Із кращими зразками іконопису нашого регіону присутні на заході могли ознайомитися погортавши сторінки фотоальбому нашого земляка О.Харвата «150 святинь Великої Волині».
         Наприкінці зустрічі слухачі Університету третього віку подякували Людмилі Яківні за приємну зустріч та цікаві і маловідомі факти, якими вона поділилася з присутніми.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити