Відділ «Здолбунівське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги повідомляє щодо відкриття ринку землі в Україні.
31 березня 2020 Верховна Рада України прийняла у другому читані Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» яким з 01 липня 2021року скасовується мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Його мета – створити відповідне підґрунтя для запровадження вільного ринку землі сільськогосподарського призначення на території України. Цей закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. Його основні положення – обмеження площ придбання землі в одні руки, заборона на продаж землі іноземцям, пріоритетне право придбання для фізичних осіб, які є громадянами України перед юридичними особами. На даний час громадяни можуть передавати землю лише шляхом довгострокових договорів оренди, які часом укладалися на десятки років. Мораторій (заборона) на продаж землі діяв в Україні з 2001 року. Спершу його продовжили до 2005 року — до того часу в Україні мали розробити закон про обіг сільськогосподарських земель та запровадити ринок. Однак цього не сталося, тому мораторій продовжували щороку на 1 рік.
Право на купівлю та продаж сільськогосподарської землі дозволяє повноцінне володіння земельними паями та відкриває можливості для використання землі у якості застави для кредиту. Водночас у суспільстві існують побоювання того, що відкриття ринку землі призведе до того, що «всю землю викуплять олігархи, транснаціональні компанії та іноземці». Однак, надання права на купівлю та продаж землі не означає, що власники земельних паїв втратять право на користування ними. Іншими словами, ніщо не може примусити людину продати свій пай.
Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності забороняється. Законом встановлено, що до 1 січня 2024 року громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 га. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року. При цьому, у своїй власності компанії зможуть концентрувати до 10 тисяч гектарів. Найбільш дискусійне питання – продаж землі іноземцям – відповідно до закону, виноситься на всеукраїнський референдум.

Додатково інформуємо, як отримати правову допомогу дистанційно:
- зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103
- скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua-
- зателефонувати за номерами телефонів :
098-383-72-18- мобільний номер відділу «Здолбунівське бюро правової допомоги»

Додати коментар


Захисний код
Оновити