Чудова нагода випала студентам «Літературно-краєзнавчого» факультету Університету третього віку доторкнутися до історичної та духовної спадщини нашого народу завдяки співпраці з КЗ «Культурно-археологічним центром «Пересопниця» і директором закладу Солодухою Іваном Олександровичем, молодший науковий співробітник Коцюбайло Віта Павлівна та екскурсовод Власюк Віра Миколаївна гостинно зустріли студентів Університету та своїми розповідями дали можливість поринути в історію. Варто зазначити що, Пересопниця – поселення на річці Стублі за 25 км від м.Рівне та 50 км від м.Луцьк. Археологічні знахідки свідчать про проживання тут первісної людини від доби пізнього палеоліту. Княжа столиця Х-ХІІІ ст. Пересопниця є удільним князівством Київської Русі та Галицько-Волинської держави. Перша літописна згадка – 1149 рік. Пересопницькі князі за літописом: В’ячеслав Мономахович, Гліб Юрійович, Андрій Юрійович (Боголюбський), Мстислав Юрійович, Мстислав Ізяславич, Володимир Андрійович, Мстислав Ярославович (Німий), Іван Мстиславович, Василько Романович. Місто зруйноване монголо-татарами у ХІV ст.
Уцілілим залишився княжий некрополь – Пречистенський православний чоловічий монастир. У цьому монастирі протягом 1557-1561 р.р. було створено національний продукт ренесансної культури - ПЕРЕСОПНИЦЬКЕ ЄВАНГЕЛІЄ, перший повний переклад із староболгарської мови на давньоукраїнську Святого Письма. Крім того, за своїм мистецьким оформленням їй немає рівних. Саме тому вона стала Головною книгою України: на ній присягають на вірність народові новообрані Президенти України. Пересопницьке Євангеліє є першою українською книгою та визначною рукописною пам’яткою епохи Ренесансу. Для науковців вона має неабияку цінність – адже є невичерпним джерелом для досліджень української мови.
Слухачі Університету мали можливість відвідати музей історії та археології Пересопниці та музей Пересопницького Євангеліє. Дізналися про фундаторів написання, перекладачів Ігумена Григорія та Михайла Василєвича. Підопічні терцентру побачили археологічну експедицію, яку проводили студенти історико-соціологічного факультету РДГУ, а також мали можливість ознайомитися з археологічними знахідками.
Слухачі Університету сповнені неймовірною масою вражень, від щирої душі дякували керівництву терцентру за чудову та пізнавальну екскурсію, з якої вони дізналися багато чого корисного для себе.

Додати коментар


Захисний код
Оновити