9 грудня 2017 року виповнилося б 120 років нашому земляку Борису Тену (справжнє ім'я – Микола Васильович Хомичевський) - поету, перекладачу, релігійному діячу, члену Спілки письменників України (1957), лауреату премії імені Максима Рильського за досягнення в галузі художнього перекладу (1979), заслуженому діячу польської культури (1977).
    З цієї нагоди 8 грудня 2017 року відбулось виїзне заняття « Літературно-краєзнавчого» факультету в с. Кунин Здолбунівського району, яке було організоване Здолбунівським районним територіальним центром спільно зі Здолбунівською центральною районною бібліотекою.
     Місцевий житель Ніколайчук Святослав Володимирович провів слухачів Університету третього віку до двох Свято-Георгіївських церков, які розташовані на одному подвір`ї, та розповів, що новому мурованому храму, що належить УПЦ МП у 2015 році виповнилося 20 років, а їх старій дерев’яній церкві (громада УПЦ КП) у 2016 році виповнилося 270 років. З 1897-1912 р.р. батько Бориса Тена Василь Хомичевський був священником у цьому храмі.
 Розповідь пана Святослава доповнила бібліотекар публічно-шкільної бібліотеки с. Кунин Більчук Світлана Іванівна та розповіла, що це єдина церква у нашій окрузі із трьома верхами. Вона збудована греко-католиками у вигляді корабля, обшальована поздовжніми дошками у волинському стилі, але те, що має вигляд ковчега і є окремо збудована дзвіниця свідчить, що це український стиль. На всіх трьох куполах і на дзвінниці - хрести на півмісяцях, а це теж характерна риса українських майстрів.
   Свято-Георгіївський храм збудовано в стилі бароко, споруда не перебудовувалася і тільки вона одна збереглася в первозданному вигляді у нашій області. За свідченням архітекторів церква разом з дерев’яною двоярусною дзвіницею становить один з найкращих архітектурних ансамблів Рівненщини. 
   В 2017 році Свято-Георгіївська церква була внесена до буклету Здолбунівщина туристична, як історична та архітектурна пам`ятка. 
Поруч з церквою у хатині розміщена музейна експозиція «Історія Свято-Георгіївської церкви та села Кунин».
  Світлана Іванівна розповіла, що даний музей почав існувати в 2015 році. Завдяки перемозі у конкурсі міні-грантів бібліотечних ініціатив від Рівненського обласного відділення Української бібліотечної асоціації. Чимало зусиль до створення приклали прихожани та жителі Кунина.               Церковною громадою було надане приміщення. Наповнюють музейну експозицію переважно місцеві жителі. В музеї є багато стародруків, фото та речей.      Найстаріши експонати датовані 1835 роком і передані до музею краєзнавцем Мирославом Євгеновичем Блащуком.
    Найвідомішими жителями села Кунин була родина Хомичевських.  Василь Іоанович разом з дружиною, Вірою Доримедонтівною, виховували 4 синів - Миколу (знаменитого Бориса Тена), Георгія, Михайла, Дмитра та двох доньок - Варвару й Анастасію.   Борис Тен народився 1897 р. у с. Дермань, але все його дитинство і юність пройшли у с. Кунин, де до 1912 року родина проживала, а згодом переїхала в м. Житомир.
   Бібліотекар Здолбунівської центральної районної бібліотеки Скірканіч Людмила Володимирівна довнила пані Світлану, та розповіла про відомі та мало відомі факти з життя Бориса Тена після переїзду до м. Житомир.
  Бібліотекар Чиншова Галина Богданівна надала для огляду книги з читальної зали ЦРБ, переклад яких здійснив Борис Тен.
   Учні Кунинської ЗОШ читали вірші нашого знаменитого поета: «Сонет», «Мовчки в прозорім світанні», «Одного б тільки я хотів», а також вірш учениці Кунинської ЗОШ Андрощук Дарини «Борис Тен».
    На завершення заходу слухачка Університету третього віку, колишня жителька с. Уїздці Волошина Людмила Адамівна передала музею фото з власного архіву.

Додати коментар


Захисний код
Оновити