Народний одяг Рівненщини — своєрідне культурне надбання мешканців нашого регіону. Такою була тема чергового заняття на «Літературно-краєзнавчому факультеті», яке 18 червня 2015 року в кімнаті депутата Здолбунівської районної ради провів Здолбунівський районний територіальний центр спільно з Рівненським обласним краєзнавчим музеєм.
      Заняття провела заслужений працівник культури, зав. відділом етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею Алла Миколаївна Українець, яка представила слайд-шоу вишитих речей з орнаментами характерних різним районам нашої області та надала для огляду свою сімейну реліквію отриману від бабусі – хустинку вишиту орнаментом поширеним в Гощанському районі. Алла Миколаївна розповідала про найбільш поширені техніки вишивки— «заволоку» («заволоч», «занизування», «заволоканнє»), завдяки якій творилися чудові геометричні орнаменти, про «ризь» («ризька», «вирізаннє»), «гладь», «хрестик», а також про одяг який носили наші пращури.


       Слухачі факультету із захопленням слухали про святкове жіноче вбрання, яке складалося з довгої (до п'ят) домотканої, гарно прикрашеної сорочки, поділ якої часто визирав з-під смугастої вовняної рясної спідниці — літника. Поверх якої одягали вовняну запаску або полотняний фартух, які зшивались з двох пілок і зверху рясувались.            Серед головних уборів відома намітка — рушникоподібний шмат полотна, під який заміжня жінка обов'язково ховала волосся.
       Цікавою була розповідь про чоловічий одяг минулого століття, який складався з лляної чи конопляної довгої сорочки, яка носилась навипуск, поверх штанів (влітку полотняних, взимку сукняних). Сорочка обов'язково підперізувалась поясом, в більшості випадків однотонним. В холодну погоду носили сукняні «шоломки» (найчастіше з чотирикутним верхом) та смушкові шапки, влітку — солом'яні «капелюші». Штани утримувались за допомогою конопляного шнура — «очкура». Носили чоловіки також і шкіряні пояси («ремені»), до яких кріпилась шкіряна сумка («калита»), де знаходились кремінь, огниво, тютюн та ніж в шкіряному футлярі.
       Заняття на факультеті надихнуло студентів Університету згадати елементи одягу з дитинства та поділитиь власними спогадами.

Додати коментар


Захисний код
Оновити